Kanal Kaplama Sistemleri (Liner) Prokanal’la Türkiye’de

Yaklaşık bir sene önce kurulan Prokanal, atıksu kanallarının temizlenmesi, bakımı, onarımı, testi ve kontrolü için gerekli olabilecek her türlü malzemeyi sağlayıp piyasaya sunan bir firma olmayı hedeşiyor.
Bunun için önce kanal görüntüleme-kontrol kameraları üretimi yapan dünya çapında tanınmış Rico firmasının Türkiye temsilcisi olarak çalışmalarına başlayan firma, en küçük kamera sistemlerinden araç içine monte edilen büyük kontrol sistemlerine kadar her tür kanal için kontrol sistemi sunuyor.
Daha sonra Almanya merkezli  kanal kontrol, temizleme ve test için gerekli olabilecek malzemeleri satan, Batı Avrupa’nın en büyük toptancı firması Frauenhof firmasının temsilciliğini de üstlenen Prokanal, bunun yanı sıra dünya çapında tanınmış olan hortum firmalarının da temsilciliğini yapıyor.
Prokanal, son olarak tüm dünyada “liner sistem” olarak tanınan, kanal kaplama ürünlerini programına aldı. Liner sistem, kanallarda meydana gelen çatlakların ve küçük deliklerin onarılmasında kullanılıyor. Bunun için belli bir bölgeyi, yama şeklinde kaplayan parça kaplama ürünleri ve tüm kanal içini kaplayan ürünler yer alıyor. Prokanal, bu kaplama işlemlerinin yapılması için gerekli olan araçları da sunuyor.
Prokanal’ın, kanal kaplama sistemleriyle ilgili eğitimler vermeyi ve Türkiye’de kanal kaplama işlerini yapan kişilerin çoğalmasını hedeşediğini belirten Prokanal Genel Müdürü Feridun Uğursoy, “Liner sistemlerde çeşitli firmaların temsilciliğini yapıyoruz. Küçük çaplı parça kaplama ürünlerini Frauenhof firmasından tedarik ediyoruz. Yine Almanya’dan IST firmasıyla çalışıyoruz. Liner Sistemler için gerekli olan elyaf kumaş, kimyasallar, şişirme balonu (packer) gibi ürünleri genelde farklı firmalar üretip satıyorlar. Bu nedenle, bu ürünlerin hepsini birden toptan satışa sunan Frauenhof firmasını tercih ediyoruz. Büyük çaplı kaplamalar içinse Almanya’daki ve Avusturya’daki çeşitli firmalarla görüşmelerimiz devam ediyor.” diyor.

Kanal kaplama sistemleri (Liner)
Liner sistemlerin en büyük avantajının, kazı yapılması zor ya da imkansız yerlerde olan kanalların içten kaplanarak sızdırmazlığının sağlanması olduğunu söyleyen Uğursoy, aynı zamanda, zaman ve maliyet bakımından da çok avantaj sağladığını belirtiyor. Feridun Uğursoy şöyle devam ediyor: “Özellikle kısa, küçük çaplı çatlakların sızdırmazlığının sağlanması için çok uygun bir sistem. Aynı şekilde, herhangi bir sebepten kazı yapılması imkansız bir bölgede bulunan, yıpranmış kanalların içinin tamamen kaplanmasıyla sızdırmazlığı sağlanabiliyor.”
“Kanalın sızdırmazlığını sağlamak için yapılan kaplama kalınlığı, kanal çapına göre 3 mm’den 10 mm’ye kadar olabiliyor. Parça kaplamalarda 70 mm’den 1400 mm çapa kadar olan kanallarda bu uygulama yapılabiliyor. Doğru elyafı ve yapıştırıcıyı kullanarak her türlü kanalda uygulama yapmak mümkün. Parça kaplama uygulaması balon şişirme yöntemiyle yapılıyor. Hazırlanan yapıştırıcı ve elyaf, boru şeklinde bir balonun etrafına sarılıyor ve kanalın içinde, kaplama yapılacak olan bölgeye gelecek şekilde yerleştiriliyor. Bunun için uzatma aparatlarımız da bulunuyor. Daha sonra balon şişiriliyor ve malzeme, kanalın iç yüzeyi ve balon arasında sıkıştırılarak kanalın iç yüzeyine yapışması sağlanıyor. Belli bir süre sonra balon indirilerek kanal içerisinden çıkarılıyor ve parça kaplama işlemi tamamlanıyor.”
“Tüm kanal kaplama uygulaması ise hava basıncıyla yapılıyor. Bu uygulama için gereken malzeme zaten hortum şeklinde. Kanal çapına göre malzeme seçiliyor ve bir ucu tıkanarak, hava basıncı sağlayan araç vasıtasıyla kanalın içine itiliyor. Malzeme içerisine basılan hava, malzemeyi kanal iç yüzeyine yapıştırıyor. Buradaki mesele kurutma işlemi. Kurutma işlemi de su buharı, sıcak su veya UV ışınlarla yapılıyor.”

80 yıla kadar dayanıklı
“Liner sistemlerle yapılan ilk uygulamalar yaklaşık yirmi yıl önce yapılmış ve bu uygulamalar şu anda sorunsuz olarak kullanılıyor. Bu ürünleri sağladığımız şirketler, uygulamanın 80 yıla kadar dayanıklı olduğunu belirtiyor.”
“Büyük çaplı uygulamalar için hedef kitlemiz belediyeler, su işleri idareleri ve diğer altyapı kurumları. Bunun yanı sıra kendi altyapılarından sorumlu olan siteler, sanayi bölgeleri ve askeri bölgeler ya da büyük otel kompleksleri ve üniversiteler gibi geniş bir araziden sorumlu olan şirketler ve kurumlar için ideal bir çözüm.”

Kanal görüntüleme sistemleri
“Kanal görüntüleme sistemleri Türkiye’de yeni yeni anlaşıldı ve çok talep edilmeye başlandı. Bu sistemle sadece kanalın içinden görüntü alıp kanalın ne durumda olduğunu tespit etmiyoruz. Aynı zamanda o kanaldaki deformasyonu, kanalın eğimini, kanaldaki kırıklıkların-çatlakların büyüklüklerini ve alanlarını ölçebiliyoruz. GPRS sistemi ile birleştirerek bir şehrin altyapısının haritasını çıkarabiliyoruz. Bir kanaldan aldığımız görüntüyü, daha önceki yıl aldığımız görüntüyle karşılaştırıp, aradaki farklılıkları öğrenebiliyoruz.”

Geri