SuveCevre:SolMenu
Ana Sayfa
Kış Olimpiyatları'nı Siemens Isıtacak

Siemens, toplam değeri 125 milyon euro'dan fazla olan birkaç enerji projesini hayata geçirerek, Rusya'nın Soçi şehrinde düzenlenecek olan 2014 Kış Olimpiyatları'nın başarısına destek oluyor. Siemens Enerji, yerel Soçinskaya termal enerji santralinin gaz ve buhar türbinlerini tedarik ediyor. Bu santral, 2014 Kış Olimpiyatları?na katılan sporcu ve ziyaretçiler için elektrik ve ısı enerjisi üretecek.

 

Siemens Enerji, tesis için her biri 29 MW gücünde iki adet SGT-700 gaz türbini ve jeneratörlü, 25 MW gücünde bir adet buhar türbini temin etti. Ayrıca yüksek ve orta gerilim düzeyi için ana şalter teminini de üstlendi. Verimlilik düzeyi yüzde 50'den yüksek olan Siemens türbin jeneratörleri, Soçinskaya kojenerasyon tesisinin elektrik üretme kapasitesini ikiye katlayarak yaklaşık 160 MW?a çıkaracak. Tesisin ısıtma kapasitesi de 210 gigajul (GJ) seviyesine yükselecek.

 

Siemens Enerji ayrıca, Rus hükümeti tarafından duyurulan başka bir Olimpiyat projesi için de endüstriyel gaz türbinleri ve jeneratörler temin etti. Her biri 47 MW gücünde olan altı adet SGT-800 endüstriyel gaz türbin-jeneratörleri, Karadeniz'deki Tuapse rafinerisine konuşlandırılacak. Bu gaz türbin-jeneratörlerinden ilk üçü, Rus petrol şirketi OAO Rosneft'in bir iştiraki olan OOO RN-Tuapasinsky NPZ Şirketi'ne 2010 yılının Ekim ayında teslim edilecek. Geri kalan diğer üç ünite, 2012 yılının Ekim ayında teslim edilecek. Bu üniteler Tuapse rafinerinin genişletilme projesinin bir parçası olarak elektrik ve buhar üretecek.

SuveCevre:SagMenu